Dodano

Nasze Madonny w Muzeum Etnograficznym

Logo WSA / Charakteryzacja

Zapraszamy na Noc Muzeów, która odbędzie się 15 maja 2010 roku w Muzeum Etnograficznym, gdzie od godz. 19:00 do 3:00 rano w Galerii Polskiej Sztuki Ludowej na II piętrze Studentki II roku ASPTTF i WSA będą realizować projekt “Madonny”.

Inicjatorem projektu pt. “Madonny – Matki Boskie” był Paweł Althamer, który skierował pomysł jego realizacji do Wyższej Szkoły Artystycznej i Aktywnego Studium Plastycznego.
Pod opieką artystyczną Pawła Althamera, Agaty Manowskiej i Joanny Minkiewicz studenci zrealizowali w pracowni charakteryzacji teatralno-filmowej niecodzienne postacie, które zostały włączone do koncepcji projektu ,,Portret Europy” realizowanego w ramach programu Młodzież w działaniu.

Projekt łączy elementy europejskiej sztuki dawnej ze współczesnym przekazem, oscylując wokół odwiecznej granicy pomiędzy zagadnieniem sacrum i profanum.

Szczególnie ważnym doświadczeniem dla młodych adeptów sztuki była szansa na spojrzenie w przeszłość oraz powrót do klasycznego tematu, z którym zmierzyli się wszyscy wielcy europejscy artyści, przede wszystkim średniowiecza renesansu i baroku.
Madonny to trudny projekt i wielkie wyzwanie, w którym przenika się świat materialny i duchowy, zmierzając do stworzenia nowej jakości i wyreżyserowania niecodziennego zdarzenia. Poza czysto formalnymi zagadnieniami plastycznymi istnieje inny, może najważniejszy aspekt projektu, aby w nieskrępowanej wypowiedzi artystycznej nie obrażać i nie atakować, tylko zajrzeć w głąb siebie samego.

Na spotkaniu ze studentami Paweł Althamer zachęcał do odwagi twórczej i niezależności myślenia w zgodzie z własnymi poglądami i szacunkiem dla innych idei, przypomniał o tym, że doczekaliśmy się czasów, w których można eksperymentować.

[vimeo 11669639 nolink]

Oczywiście kierując się swoim bogatym doświadczeniem przestrzegał młodych twórców, że temat może być kontrowersyjny, ponieważ dotyka aspektów społecznych i duchowych. Paweł zachęcał także do wspólnej aktywności, do otwarcia na takie wydarzenia jak procesja, przemarsz, prezentacja czy spotkanie. Powinniśmy patrzeć z uwagą na świat nas otaczający, bo sztuka i boskość jest wszędzie, jeśli tylko potrafimy ją dostrzec.

Wybrane prace zostaną zaprezentowane w Galerii Polskiej Sztuki Ludowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Artystyczne interpretacje postaci Matki Boskiej zostaną wpisane w kontekst sztuki tradycyjnej, w której wątek maryjny jest jednym z motywów przewodnich. “Żywe rzeźby” umiejscowione wśród muzealnych obiektów wzajemnie się dopełnią, zacierając granicę między światem rzeczy i człowiekiem, między namacalną rzeczywistością i sferą tajemnicy, między tradycją i współczesnością. Zgodnie z tradycyjną wiarą Matka Boska jest jedną z opiekunek dobrego snu; współczesne Madonny umiejscowione w Galerii Polskiej Sztuki Ludowej staną się depozytariuszkami tej wiedzy. To od nich będzie można uzyskać poszukiwaną podczas Nocy Muzeów w PME “receptę na bezsenność”.

Opiekunka artystyczna projektu: Agata Manowska

Więcej informacji na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Rezultatem warsztatów i spotkań z Pawłem Althamerem były dyskusje o równości, tolerancji i między innymi o roli kobiety w społeczeństwie polskim i europejskim. Temat projektu ,,Portret Europy ” nawiązujący do malarstw a europejskiego naprowadził artystę na rozważania o wizerunku kobiety, kobiety matki istniejącej w malarstwie europejskim. Wtedy artysta zaproponował wzbogacenie projektu grupy studentek szkoły artystycznej o poszukanie tematów charakteryzacji, które dotyczą bezpośrednio mieszkańców bródnowskiego osiedla nawiązujących do polskiej tradycji, która łączy się i wypływa z tradycji europejskiej. Artysta podkreślał obecność wiary w budowaniu europejskiej tożsamości poprzez związek obrazu kobiety i matki ze społeczeństwem (,,boskości matki”). Artysta zaprosił charakteryzatorki z grupy realizującej ,,Portret Europy ” do przemarszu przez Parku Bródnowski wzbogacając pierwotne przedsięwzięcie o autorski patronat.

Aktualności